Τρίτη, 26 Νοεμβρίου 2019

Πρόγραμμα 2ης Αγωνιστικής Α2 και Α3 Κατηγορίας του 25ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020.

Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019
14:30 (A3) ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ & ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ - ΡΑΨΩΔΙΑ
16:00 (A3) ΓΙΑΤΡΟΙ Α3 - OLYMPIC/BONOBO
17:45 (A3) ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΓΕΡΑΝΙ BC/JUPITER STORES
19:30 (A2) ΝΕΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ - PLATANOS TOURS
21:15 (A2) ΟΙΩΝΟΣ-Κ.Α.Ρ. - MACRON STORE

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019
10:00 (A3) ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ Α3 - BUENO HOTEL
11:30 (A3) ACE PARKING - L'ETOILE DU SUD
13:15 (A3) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ - ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ
15:00 (A2) NRG RETHYMNO BC - ΑΦΟΙ ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗ BC
16:45 (A2) ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ - KLADOS TOURS
18:30 (A2) ΤHINK VILLA - ΡΑΚΟΔΙΚΕΙΟ
20:15 (A2) ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛ.Ν. ΡΕΘΥΜΝΗΣ - ΧΟΡΕΥΤΕΣ

* Η κάθε ομάδα πρέπει να βρίσκεται πλήρης (κάνοντας ζέσταμα) στο Κλειστό Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Γάλλου τουλάχιστον 20 λεπτά πριν την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα τους. 

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019

Αποτελέσματα 2ης Αγωνιστικής Α1 Κατηγορίας και 1ης Αγωνιστικής Α3 Κατηγορίας του 25ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020.

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019
(A3) OLYMPIC/BONOBO - ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ 43-35
Διαιτητές: Σταμάτης Χρήστος, Σταγάκη Στέλλα.
Δεκάλεπτα: 06-11, 04-10, 14-06, 10-09.
OLYMPIC/ BONOBK (Φοβάκης Γ.): Σκουλούδης Μ. 3(1), Δούκας Ι. 10(2), Uglava G. 6, Prodanovic M. 4 , Βασιλακάκης Α. 4, Κατσαντώνης Ι. 5(1), Αποστολάκης  Ν. 8, Κατσαντώνης Γ. 3(1).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ (Σεγρεδάκης Ν.): Κορομπίλης Χ. 7(1), Χριστοφορίδης Σ. 5, Βουρβαχάκης Α. 11(2), Αλεξανδράκης Λ. 2, Αγγελάκης Γ. 1, Δαϊριτζής Γ., Καλλιτσουνάκης Γ. 9(1).

(A3) ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ - ACE PARKING 80-31
Διαιτητές: Καθαράκης Βασίλειος, Σταγάκη Στέλλα.
Δεκάλεπτα: 19-04, 19-08, 23-08, 19-11
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ (Δαμιανός Β.): Λιάκος Ν., Δαμιανός Β. 5, Παλτατσίδης Σ.8(2), Μάσκας Θ. 17(3), Παπατριανταφύλλου Γ. 2 , Κατσογιάννης Β. 4, Ξενιτόπουλος Σ. 6(2), Λεβεντάκης Χ. 4, Ζερβουδάκης Γ. 13, Νικολιδάκης Β. 11(3), Διαμαντής Π. 8, Καδρουλάκης Β 2
ACE PARKING (Σαμψών Σ.): Τσικινάς Λ 2, Χαροκοπακης Σ., Παναγιωτόπουλος Μ. 3, Κουνδουρακης Σ. 4, Βελονάκης Γ., Σταρράς Γ. 8, Κουνδουρακης Γ. 8, Κλωνάρης Μ. 1, Κουγουντζακη 5(1), Γραβελάκης Σ.

(A3) L'ETOILE DU SUD - ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ Α3 35-56
Διαιτητές: Καθαράκης Βασίλειος, Σταμάτης Χρήστος
Δεκάλεπτα: 06-10, 11-16, 10-16, 08-15
L' ETOILE DU SUD (Παπαδάκης Ν.): Καλοειδας Α. 5 Περαντωνάκης Γ. 5, Σταράκη Ε., Παπαδάκης Ν., Γαλλιος Ι., Παυλιδάκης Γ. 24(1), Παπιομύτογλου Ζ.
ΦΟΙΤΗΤΕΣ Α3 (Βλάσσης Κ.- Σταματάκης): Ροκάι Δ. 9(2), Ισχάκης Δ. 11(2), Πεπονάκης Μ. 7, Σταθόπουλος 5. 5(1), Ματθαιουδάκης Δ. 6(1), Στέρμης Λ. 5(1), Σγουρός Δ. 2, Χιωκτούρης Γ. 11(3).

(A1) ΓΙΑΤΡΟΙ - ΦΟΙΤΗΤΕΣ 65-74
Διαιτητές: Θεοδωράκης Στάθης, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα: 12-19, 21-16, 16-19, 16-20
ΓΙΑΤΡΟΙ  (Παρασκάκης Σ.): Αργυρίου Α. 2, Γούδας Β. 2, Νταουντάκης Ε. 15(2), Καλιδονάκης Ν. 9(3), Μπούτσιας Σ. 11(1), Γιακουμάκης Ι. 2, Κοντουδάκης Ε. 10, Οικονομάκης Ι. 3, Παρασκάκης Σ. 2, Τζανάκης Ι. 5, Κανδυλάκης, Ζαχαράκης Α. 3(1).
ΦΟΙΤΗΤΕΣ  (Βλάσσης Κ.): Σαρρής Μ. 3(1), Αντωνιάδης Κ. , Καρακεσίσογλου Β. 12, Αντωνίου Ε. 16(4), Λίτινας Δ. , Καρπούζης Β. 18, Τζαγκαράκης Ν. 4, Μυλωνάς Η. , Πανέρης Γ. 2, Λάτσι Δ. , Ψαρουδάκης Σ. 6, Κόης Ι. 13.

(A1) ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ - HAAGEN DAZS BC 40-73
Διαιτητές: Θεοδωράκης Στάθης, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα:07-10 ,06-18 ,10-23 ,17-22.
ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΟ (Τρανταλίδης Χ.): Χαιρέτης Γ. 12, Φανουργάκης Α. 2, Σακελλαρίδης Δ., Τρανταλίδης Χ.3(1),  Χόμπης Γ. , Θωμαδάκης Η. 10(2), Μιχαλάκης Η. 2 , Μαθηνός Π. 11(2).
HAAGEN DAZ (Πηγουνακης Α, Κουγιουμουτζής Γ): Πλεμμένος Θ 2, Σπιτάς Β. 18, Θερμιώτης Ι.17, Ξενίδης Γ. , Καλαϊτζάκης Μ. 12(3), Μπονατάκης Γ. 4, Γκογκίτσας Χ. 10(3), Καλογεράκης Γ. , Πηγουνάκης Α. 10(3).

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
(Α3) BUENO HOTEL- Τ.Ε.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ  37-47
Διαιτητές: Θεοδωράκης Στάθης, Καθαράκης Βασίλης.
Δεκάλεπτα: 06-19, 11-07, 08-11, 12-10.
BUENO HOTEL (Σταγκουράκης Δ.): Ηλιάκης Μ., Αποστολάκης Χ., Σταγκουράκης Δ. 10, Σερλής Β., Σταυρουλιδάκης Γ. 4, Ακλάσης- Ατλάσης Κ. 1, Δαφέρμος Μ.,  Ανδρεδάκης 3, Μοτάκης Γ., Κοπανάκης Μ. 19.
Τ.Ε.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κατζουλάκης Γ.): Παπαδόπουλος Χ. 4, Λαμπρινός Σ. 7, Νικολάου Γ. 4, Χουστουλάκης Μ. 3, Λαγουδάκης Γ. 8(1), Πατάτας Γ., Συμεωνίδης Κ. 10, Δασκαλάκης Μ. 8, Σφακιανάκης Κ., Καλησπεράκης Σ. 3.

(Α3) ΓΕΡΑΝΙ BC- ΕΠΙΧΕΙΡ./ ΙΔΙΟΤ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ 39-46
Διαιτητές: Θεοδωράκης Στάθης, Καθαράκης Βασίλης.
Δεκάλεπτα: 11-13, 11-14, 02-09, 15-10.
ΓΕΡΑΝΙ BC (Νικολακάκης Γ.): Φασουλάκης Λ. 10, Μασαούτης Ε. 12, Τρύφων Γ., Παναγιουλάκης Σ., Νικολακάκης Γ. 6, Σκαλούμπακας Α. 6(2), Φουντουλάκης Β. 5(1).
ΕΠΙΧΕΙΡ./ ΙΔΙΟΤ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ (Φουντιδάκης Ι.): Λαμπρίδης Μ., Λαδάκης Α. 9(1), Παπαδογιάννης Β. 4, Καπετανάκης Ι. 5(1), Κακλαμάνος Ι. 13, Μιχαλάκης Γ. 2, Μονογυιός Κ. 3, Φουντιδάκης Ι., Σκουφόγλου Ε.

(Α3) ΡΑΨΩΔΙΑ- ΙΑΤΡΟΙ Α3 40-27
Διαιτητές: Σταγάκη Στέλλα, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα: 11-04, 12-04, 06-10, 11-09.
ΡΑΨΩΔΙΑ (Μυρώτης Π.): Χόμπης Γ. 7(1), Παυλιδάκης Σ. 2, Ξενάκης Λ. 7, Νιωτάκης Α. 2, Βεργίτσης Γ. 6(2), Σταματάκης Α. 8, Ψαθάκης Μ., Ασβεστάς Κ. 8.
ΙΑΤΡΟΙ Α3 (Σιβαρόπουλος Ν.- Τζανάκης Γ.): Κριθαράκης Β. 7, Βλαχοπάνος Γ. 6, Ανδρονικίδης Α., Κοκάς Ι. 6(1), Σαμωνάκης Μ., Ζαφείρης Σ. 3, Καθαράκης Φ. 3(1), Σιβαρόπουλος Ν. 2.

(A1) BEST CAR IKE - ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ 58-54
Διαιτητές: Καμπίτσης Μιχάλης, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα: 17-13, 17-20, 11-08, 13-13
BEST CAR IKE (Χριστουλάκης Χ.-Καλυδωνάκης): Κλάδος Κ. 8, Τσιλεδάκης Λ. 12(1), Ρακιντζής Κ., Παπαδάκης Α. 22(4), Χατζηδάκης Ν. 7(1), Τσιγαράς Κ. 8, Κανταρτζής Κ., Μαρίνος Ι.
ΕΛΕΥΘ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ (Αραμπατζόγλου Α.): Μοσχάκης Κ. 2, Λυκάκης Μ., Γιαννούλης Δ. 8(2), Συριανόγλου Γ., Λύτινας Α. 2, Κατσαντώνης Ι. 6, Ανεζάκης Ε. 5, Τσιμπισκάκης Ν. 13(1), Δρουδάκης Γ., Κατσαβίδης Α. 10.

(A1) OCEAN BC/ΣΠΗΛΙ - BILLIA'S 73-52
Διαιτητές: Καμπίτσης Μιχάλης, Σταγάκη Στέλλα.
Δεκάλεπτα:23-12, 15-05, 13-18, 22-17.
OCEAN BC/ΣΠΗΛΙ (Παπαδογιαννάκης Γ.): Οικονομίδης Γ. 11(1), Κούμουλος Γ. 11(3), Ορφανουδάκης Γ. 6, Παπαδάκης Μ., Χρυσουλάκης Α. 15(2), Καφφετζάκης Δ. 4, Παπαδογιαννάκης Γ. 14(1), Φωτάκης Γ. 2, Ζουμπεράκης Κ.10.
BILLIA'S (Σαβοργιαννάκης Μ.):  Σαβοργιαννάκης Μ. , Ξανθόπουλος Β. , Παπαδάκης Θ.21(2) , Σαπουνζής Γ. 2 , Τσιχλής Ε. 13(3), Αντουράκης Μ.7(1), Σαβοργιαννάκης Β. 9(1).
(A1) KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS - SAILING EXPERIENCE 58-49
Διαιτητές: Σταμάτης Χρήστος, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα: 19-11, 12-12, 15-13, 12-13.
KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS (Θανάσης E.): Λεωνιδάκης Χ. 4, Καίσαρης Θ. 11(3), Μαμαλάκης Σ., Μίχας Κ. 12, Κυδωνάκης Σ. 11, Λεβάκης Μ. 2, Μαμαλάκης Ν. 14, Λιονάκης Μ. 4(1).
SAILING EXPERIENCE (Κατσουλάκης): Γαβαλάκης Ι., Φοβάκης Ι. 2, Ουρανός Κ. 6(2), Φραγκιαδάκης Π. 2, Παυλιδάκης M. 4, Τσαχάκης Ι. 11(3), Τσαγκαρούλης Μ. 14(2), Κορωνάκης Ε. 10(1).
(A1) PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ - ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ 65-51
Διαιτητές: Θεοδωράκης Στάθης, Καθαράκης Βασίλης.
Δεκάλεπτα: 10-09, 17-12, 22-11, 16-19.
PHOTO ΕΚΦΡΑΣΗ (Κιουρτσιδάκης Ν.): Χριστινάκης Β. 10(3), Κιουρτσιδάκης Ν. , Μαραυγάκης Χ. 15(3), Νύκταρης Κ. 9(3), Κωνσταντινίδης Π., Νταλιάνης Α. 6, Πιρπινάκης Ν. 12(2), Παρασύρης Κ. 2, Πατέρας Ν. 6(2),  Μπιρλιράκης Κ. 5(1).
ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ (Ζάχος Δ.): Βαβουράκης Ι. 13, Μελαδάκης Σ. , Καραδάκης Ν. 9(1), Σεγρεδάκης Ν. 3(1), Περράκης Ε. 7(1), Κυριακάκης Κ. 10, Κανλής Κ. 9

Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019

Πρόγραμμα 2ης Αγωνιστικής Α1 Κατηγορίας και 1ης Αγωνιστικής Α3 Κατηγορίας του 25ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020.

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019
14:30 (A3) OLYMPIC/BONOBO - ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ
16:00 (A3) ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ - ACE PARKING
17:45 (A3) L'ETOILE DU SUD - ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ Α3
19:30 (A1) ΓΙΑΤΡΟΙ - ΦΟΙΤΗΤΕΣ
21:15 (A1) ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ - HAAGEN DAZS BC

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
10:00 (A3) BUENO HOTEL - ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
11:30 (A3) ΓΕΡΑΝΙ BC/JUPITER STORES - ΕΠΙΧΕΙΡ. & ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
13:15 (A3) ΡΑΨΩΔΙΑ - ΓΙΑΤΡΟΙ Α3
15:00 (A1) BEST CAR IKE - ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
16:45 (A1) OCEAN BC/ΣΠΗΛΙ - BILLIA'S
18:30 (A1) KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS - SAILING EXPERIENCE
20:15 (A1) PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ - ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

* Η κάθε ομάδα πρέπει να βρίσκεται πλήρης (κάνοντας ζέσταμα) στο Κλειστό Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Γάλλου τουλάχιστον 20 λεπτά πριν την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα τους. 

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019

Αποτελέσματα 1ης Αγωνιστικής Α1 και Α2 Κατηγορίας του 25ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019
(A2) MACRON STORE – ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛ.Ν. ΡΕΘΥΜΝΗΣ 38-46
Διαιτητές: Ξυλάς Δημήτρης, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα: 
09-14, 06-04, 05-18, 18-10.
MACRON STORE (Καρατζέτζος K.): Δοξαστάκης Ε. 2, Καρατζέτζος Γ. 13, Πριναράκης 18(1), Τσαφαράκης, Κόνιας, Καρατζέτζος Κ. 5(1).
ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ (Μπαγιαρτάκης, Κεραμιανάκης): Παναγιωτόπουλος 6, Σωμαθιανός 9, Κονταξάκης, Νικολουδάκης Κ. 11, Ηλιάκης Ε. 6(1), Πιοτογιαννάκης Σ. 12(2), Αλεφαντινός 2, Προκοπάκης.

(A2) ΧΟΡΕΥΤΕΣ - THINK VILLA  58-45
Διαιτητές: Αρτεμάκη Δόμνα, Τσεκούρας Βαγγέλης.
Δεκάλεπτα: 
15-12, 15-09, 08-12, 20-12.
ΧΟΡΕΥΤΕΣ(Καπαρός): Καπαρός 13(1), Λαγουδάκης 21(1), Μακεδάκης 8(1), Τσόγκας 2, Λελεδάκης Μ., Κιοσσές, Καλυβιανάκης 2, Νεονάκης, Μεξης 6, Σταρράς,Παπαδογιαννης Ν. 6, Καζάνης.
ΤHINK VILLA (Κόκκινος Δ.): Ζήσιμος 8(1), Παπαδάκης Μ. 2, Πολιουδάκης 5, Καζίλας 11(3), Αντωνίου 15(3), Φεσσάς Ν. 4, Κουνδουναράκης, Καμαρίτης.
(A2) ΡΑΚΟΔΙΚΕΙΟ - ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ 50-53
Διαιτητές: Αρτεμάκη Δόμνα, Τσεκούρας Βαγγέλης.
Δεκάλεπτα: 
05-15, 15-12, 07-13, 23-13.
ΡΑΚΟΔΙΚΕΙΟ(Γαβαλάκης, Πανεράκης): Κυραμαρίος, Παπαστέλου, Καλογεράκης Γ. 10(2), Μαράτος, Καλλιγιάννης Μ. 4(1), Πεγιάδης 6, Περάκης 4, Καλλιγιάννης Κ. 14, Κανακάκης 9, Λοθρες 3.
ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ (Βροντάκης): Μπενάκης 14(1), Παλαφούτης Σ. 3(1), Ξηρας 9, Απανωμεριτάκης 4, Σταυρουλάκης Γ., Ρεχερ 2, Βροντάκης 5(1), Λιάκος 16(1), Τσιομπίκας . 
 HAAGEN DAZS BC 2019-2020
(A1) HAAGEN DAZS BC - PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ 46-78
Διαιτητές: Κουλιεράκη Χρύσα, Δημητρουλάκης Μανώλης.
Δεκάλεπτα: 
17-26, 02-17, 15-19, 12-16.
HAAGEN DAZS (Πηγουνάκης Α.): Πλεμμένος 10(2), Ζιάκος, Καλαϊτζάκης 6(1), Ξενίδης 2, Χατζηδάκης Μ. 2, Βασιλείου, Θερμιώτης 17, Μπονατάκης 4, Σπιτάς, Γκογκίτσας 3(1), Καλογεράκης Γ., Πηγουνάκης Α.
PHOTO ΕΚΦΡΑΣΗ (Κιουρτσιδάκης): Χριστινάκης Β. 13(2), Κιουρτσιδάκης, Βασιλάκης 20(2), Μαραυγάκης 21(3), Νικολακάκης, Νύκταρης 3(1), Κωνσταντινίδης, Νταλιάνης, Πιρπινάκης 15(1), Παρασύρης 3(1), Πατέρας 3(1),  Μπιρλιράκης.
  ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ 2019-2020
 KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS 2019-2020
(A1) ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ - KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS 57-69
Διαιτητές: Κουλιεράκη Χρύσα, Δημητρουλάκης Μανώλης.
Δεκάλεπτα: 
12-17, 23-12, 10-22, 12-18.
ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ (Ζάχος): Βαβουράκης, Κεφαλογιάννης Ε., Μελαδάκης Σ. 4, Καραδάκης Ν. 22, Σεγρεδάκης 9(3), Περράκης Ε., Κυριακάκης 4, Κανλής 18(2).
KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS (Θανάσης): Λεωνιδάκης 4, Καίσαρης 26(5), Μαμαλάκης Σ., Μίχας 16(2), Κυδωνάκης 9, Λεβάκης 5(1), Μαμαλάκης Ν. 4, Λιονάκης 5.

Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019
(A2) KLADOS TOURS - NRG RETHYMNO BC  62-38
Διαιτητές: Ρασούλη Χρύσα, Σιβαρόπουλος Μανώλης
Δεκάλεπτα: 
15-09, 15-11, 18-09, 14-09.
KLADOS TOURS (Κλάδος, Branco): Βαρδάκης 4(1), Περδίκης 12, Κλάδος Π. 9(1), Αντωνόπουλος 2, Χρυσικος 21(2), Branco 14(2).
NRG RETHYMNO BC (Θανάσης Ε.): Ασρενίδης 10, Καρυπίδης Α., Βελονάκης, Πολυμήλης 3,  Ψωμάς 3, Θανάσης Ε. 6, Μακαρδονας 16(1).

(A2) ΑΦΟΙ ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗ BC - ΝΕΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ 46-36
Διαιτητές: Ρασούλη Χρύσα, Σιβαρόπουλος Μανώλης
Δεκάλεπτα: 
12-15, 17-01, 10-11, 07-09.
ΑΦΟΙ ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗ (Ζουμπουλάκης Ν.): Παπαδογιαννάκης Π. , Δημιτριάδης, Χατζησπύρος, Ρούλιος Κ. 4, Οικονομάκης Κ. 9(2), Ζουμπουλάκης Ι., Ξενάκης 9(1), Ζαφειράκης 10, Ρούλιος 
Α. 14.
ΝΕΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ (Γαβράς Ν.): Βότζης 3, Μαρίνος Γ., 6(1), Γαβράς Σ. 4,  Γρηγοράκης, Καλλέργης, Ζαμπετάκης, Παραδεισανός, Μπαραδάκης 14, Βαμβακάς, Γαβράς Ν. 3(1), Φραγκιαδάκης, Μάνεσης 6(2).

(A2) PLATANOS TOURS - ΟΙΩΝΟΣ/Κ.Α.Ρ. 36-44
Διαιτητές: Πετράκης Γιώργος, Δημητρόπουλος Κώστας
Δεκάλεπτα: 
09-11, 06-10, 11-16, 10-07.
PLATANOS TOURS (Δαμανάκης): Βελλονάκης Γ. 2, Μαλλιαρός 4, Αγγελάκης, Βαρδάκης 3(1), Βουγιουκαλάκης Μ. 7, Παπαδάκης Ι. 13(3), Τζανιδάκης Γ. 7.
ΟΙΩΝΟΣ/Κ.Α.Ρ. (Λίτινας): Δημητριάδης Α. 2, Δουζίνας 11(1), Κλάδος Ι. 2, Δούβρος 6, Σταυρουλάκης Π. 1, Τρουλλινός 2, Ερηνάκης 20(2), Καλιτσουνάκης.
(A1) SAILING EXPERIENCE - OCEAN BC/ΣΠΗΛΙ 43-69
Διαιτητές: Πετράκης Γιώργος, Δημητρόπουλος Κώστας
Δεκάλεπτα: 
10-14,07-20, 11-15, 15-20.
SAILING EXPERIENCE (Κατσουλάκης): Γαβαλάκης, Φοβάκης 6, Ουρανός, Καρπουζάκης 11(3), Παυλιδάκης 8, Φραγκιαδάκης Π. 6, Τσαγκαρούλης 10(1), Παπαδάκης Γ. 2.
OCEAN BC/ΣΠΗΛΙ (Κούμουλος): Οικονομίδης 6, Κούμουλος 24(4), Ορφανουδάκης 11, Παπαδάκης Μ., Συντιχάκης 7(1), Καφφετζάκης 9(3), Φωτάκης Γ. 2, Ζουμπεράκης 10.
BILLIA'S 2019-2020
 BEST CAR IKE 2019-2020
(A1) BILLIA'S - BEST CAR IKE 61-49
Διαιτητές: Σταυρουλάκης Μανώλης, Λελεδάκη Σταυρούλα
Δεκάλεπτα: 
12-10, 11-17, 22-13, 16-09.

BILLIA'S (Σαβοργιαννάκης Μ.):  Σαβοργιαννάκης Μ. 5(1), Ξανθόπουλος 3(1), Σερσέμης, Παπαδάκης Θ. 16(2), Σαπουνζής 2, Τσιχλής 10(2), Αντουράκης 20(1), Σαβοργιαννάκης Β. 5(1), Παναγιωτάκης.
BEST CAR IKE (Κοντουδάκης, Χριστουλάκης): Κλάδος Κ. 6(2), Κάλθι, Ρακιντζής 8(2), Βασιλάκης Ι., Χατζηδάκης 2, Τσιαγαράς 12(1), Κανταρτζής, Μαρίνος Ι, 5(1), Παπαδάκης Α. 2, Τσιλεδάκης 14(3).

(A1) ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ - ΓΙΑΤΡΟΙ 73-70
Διαιτητές: Δημητρουλάκης Μανώλης, Λελεδάκη Σταυρούλα.
Δεκάλεπτα: 15-18, 18-17, 22-09, 21-26.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ (Αραμπαζόγλου): Κατσαβίδης 6, Λυκάκης, Γιαννούλης 3, Συριανόγλου 4, Αλυγιζάκης 7, Κατσαντώνης 5, Βασιλόπουλος 7, Τσιμπισκάκης 25(3), Δρουδάκης 10, Ανεζάκης 6.
 ΓΙΑΤΡΟΙ (Σιβαρόπουλος, Παρασχάκης): Ζαχαράκης 10(2), Αργυρίου Ν. 8, Καληδονάκης 3(1), Νταουντάκης 13(2), Μπούτσιας 15, Γιακουμάκης 2, Κοντουδάκης 13, Οικονομάκης, Παρασχάκης 3, Τζανάκης, Γούδας 3.

(A1) ΦΟΙΤΗΤΕΣ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 67-37
Διαιτητές: Σταυρουλάκης Μανώλης, Δημητρουλάκης Μανώλης.
Δεκάλεπτα: 08-09, 16-11, 20-10, 23-07.

ΦΟΙΤΗΤΕΣ (Προβιάς): Λάτσης 4, Λίτινας, Κατιε 6(2), Καρακεσισογλου 2, Ψαρουδάκης 18(2), Αντωνιάδης 2, Καρπουζάκης 4, Χρήστου, Αντωνίου 7(1), Βλάσσης 2, Πανερης 2, Κόης 20.
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (Τρανταλίδης): Σακελλαρίδης 3, Γερουκάκης 8(1), Τρανταλίδης 3(1), Θωμαδάκης 9(3), Δαφέρμος 5(1), Μαθηνός 9(1).

Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου 2019

Πρόγραμμα 1ης Αγωνιστικής Α1 και Α2 Κατηγορίας του 25ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019
14:30 (A2) MACRON STORE – ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛ.Ν. ΡΕΘΥΜΝΗΣ
16:00 (A2) ΧΟΡΕΥΤΕΣ - THINK VILLA
17:45 (A2) ΡΑΚΟΔΙΚΕΙΟ - ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ
19:30 (A1) HAAGEN DAZS BC - PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ
21:15 (A1) ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ - KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS

Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019
10:00 (A2) KLADOS TOURS - NRG RETHYMNO BC
11:30 (A2) ΑΦΟΙ ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗ BC - ΝΕΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ
13:15 (A2) PLATANOS TOURS - ΟΙΩΝΟΣ/Κ.Α.Ρ.
15:00 (A1) SAILING EXPERIENCE - OCEAN BC/ΣΠΗΛΙ
16:45 (A1) BILLIA'S - BEST CAR IKE
18:30 (A1) ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ - ΓΙΑΤΡΟΙ
20:15 (A1) ΦΟΙΤΗΤΕΣ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

* Η κάθε ομάδα πρέπει να βρίσκεται πλήρης (κάνοντας ζέσταμα) στο Κλειστό Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Γάλλου τουλάχιστον 20 λεπτά πριν την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα τους. 

Final 4 Εργασιακού Κρήτης: «δεν αναγνωρίζουμε ως νικητή την ομάδα της Σητείας» | rethymnosports.gr

Με ανακοίνωση της μια ακόμα ομάδα που συμμετείχε το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Final 4 Εργασιακών Πρωταθλημάτων που έγινε στην Σητεία διαμαρτύρεται για την διοργάνωση.
Ανακοίνωση ομάδας Εργ. Μπάσκετ ΚΑΒΑΣ ΚΑΣΙΜΑΤΗ: 
«Ευχαριστήριο» για την μπασκετική φιλοξενία στο παγκρήτιο Final 4 Εργασιακών Πρωταθλημάτων Καλαθοσφαίρισης Κρήτης που πραγματοποιήθηκε 9-10 Νοεμβρίου 2019 στη Σητεία, της ομάδας Κάβα Κασιμάτη που εκπροσωπούσε τον Νομό Χανίων. 

Την 9η και 10η Νοεμβρίου προσπαθήσαμε και εμείς να συμμετέχουμε στην εν λόγω διοργάνωση. Εκεί έλαβαν χώρα πολλά και θλιβερά κατά την άποψή μας γεγονότα για τα επίπεδα ενός τουρνουά που αφορά ερασιτεχνικό - εργασιακό αθλητισμό.

Το Σάββατο 09 Νοεμβρίου και ενώ είχαμε μεταβεί στην Σητεία, διασχίζοντας κυριολεκτικά όλη την
Κρήτη, με την παρουσία πέντε παικτών μας και 2 παικτών (που τους ευχαριστούμε ιδιαιτέρως) της εργασιακής ομάδας Χανίων Ανελκυστήρες Lift Hellas Αγγελάκης (με την σύμφωνη γνώμη των διοργανωτών για την παρουσία τους, έστω και τελευταία στιγμή λόγω απρόοπτων μη συμμετοχών), καταθέσαμε τα απαραίτητα έγραφα στην γραμματεία του αγώνα μας και ξεκινήσαμε την προθέρμανσή μας.

Όπως όριζε η από 20-10-2019 καταστατική προκήρυξη του τουρνουά που είχε εγκαίρως σταλεί σε όλους , δικαίωμα συμμετοχής θα είχαν μόνο όσοι διέθεταν υπογεγραμμένο από καρδιολόγο ή ειδικό παθολόγο δελτίο και υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση. 

Τέσσερα με πέντε λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού και μετά από αλλεπάλληλες εκλύσεις μας προς την γραμματεία για να μας πιστοποιήσουν την εγκυρότητα, ως προς τα τυπικά της αντίπαλης ομάδας, μας γνωστοποιούν ότι η ομάδα Κρητικό Σπίτι (Σητεία) δεν είχε προσκομίσει κανένα μα κανένα έγγραφο για κανέναν της παίκτη. 

Ζητήσαμε να διευθετηθεί άμεσα το ζήτημα αυτό από τους διαιτητές και την γραμματεία του αγώνα. Μετά από 30λεπτη διακοπή του αγώνα, με ότι συνέπειες μπορεί αυτό να έχει σωματικά ,με μεγάλη μας έκπληξη ενημερωθήκαμε  ότι ο αγώνας θα συνεχιστεί κανονικά. 

Εδώ να συμπληρώσουμε ότι η ομάδα της Σητεία και πέρυσι στο αντίστοιχο τουρνουά που διοργανώθηκε απο τον Δήμο Χανίων ΠΑΛΙ δεν είχε προσκομίσει κανένα από τα έγγραφα που της ζητήθηκαν και δυστυχώς πάλι έπαιξε κανονικά και η ένσταση που έγινε από την ομάδα του Ηρακλείου προσέκρουσε στην αδιαφορία των τότε αρμοδίων.

Στην διάρκεια της αναμονής αυτής και ψάχνοντας να γνωρίσουμε καλύτερα τους αντίπαλους παίκτες ανακαλύψαμε ότι δύο από αυτούς είναι εν ενεργεία παίκτες της ομάδας της Ιεράπετρας και μάλιστα είχαν αγωνιστεί στα παιχνίδια της ομάδας τους την 26/10 με αντίπαλο τον ΑΟ ΚΥΔΩΝ και την 19/10 με αντίπαλο το Δειλινό.

Με γνώμονα την λογική ότι σκοπός των εργασιακών πρωταθλημάτων είναι να παρέχετε η δυνατότητα άθλησης αλλά και να ξεφεύγουμε από τα βάρη της καθημερινότητας σε όλους όσους μπορούν και έχουν την δυνατότητα αυτή αποφασίσαμε να συνεχίσουμε των αγώνα και ζητήσαμε από το κ. Ζωγραφίνη τουλάχιστον να μην χρησιμοποιηθούν περεταίρω οι εν ενεργεία παίκτες, κάτι που "έκανε" δεκτό στα λόγια και ΜΟΝΟ. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο πρέπει να έπαιξαν από 15 λεπτά ο καθένας "τίμια" και ωραία. Έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας με νικήτρια ομάδα την Σητεία 89-68. 

Στον δεύτερο Ημιτελικό επικράτησε με 82-80 η ομάδα του Ρεθύμνου PhotoEkfrasi απέναντι στην ομάδα του Σκακιστικού (Ηράκλειο) με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα.

Η "φιλοξενία" όμως συνεχίστηκε και την δεύτερη μέρα. Η ομάδα PhotoEkfrasi μη δεχόμενη να παραστεί στον Μεγάλο τελικό, δεδομένου ότι οι διοργανωτές θα παρουσιάζονταν πάλι χωρίς την παρουσία - εγγράφων αλλά με την παρουσία εν ενεργεία παικτών, ενημέρωσε από το πρωί κιόλας για τις προθέσεις της αλλά και τον λόγω της απόφασής του, τόσο τις υπόλοιπες ομάδες όσο και τους διοργανωτές.

Ο μικρός τελικός θα λάμβανε χώρα μεταξύ των ομάδων του Σκακιστικού και της Κάβας Κασιμάτη στις 18:30 όμως για την διευκόλυνση όλων αποφασίστηκε να γίνει στις 16:00. Εκεί και ενώ ήμασταν έτοιμοι να ξεκινήσουμε προθέρμανση ενημερωθήκαμε από τους διοργανωτές, ότι αποφάσισαν την θέση του PhotoEkfrasi να την διαδεχτεί ο σκακιστικός, οπότε και ο αγώνας μας δεν μπορούσε να γίνει. Προτάθηκε να παίξουμε είτε με τον Σκακιστικό ( Ηράκλειο) πριν το τελικό αλλά χωρίς διαιτητές και κριτές (λες και θα μπορούσαν 8 ατομα να παίξουν δυο παιχνίδια σερί) είτε σαν μια μικτή Χανιών και Ηρακλείου στον τελικό (8+7=15 άτομα... χμ δεν βγαίνουν ακόμα και αν είχε νόημα αυτή η πρόταση) οπότε και η ομάδα Κάβα Κασιμάτης πήρε την απόφαση ότι αρκούσε η έως τότε ταλαιπωρία και κοροϊδία και αποχωρήσαμε τόσο από το γήπεδο όσο και την Σητεία.

Δυστυχώς ενώ η όλη αναστάτωση δημιουργήθηκε με αποκλειστική ευθύνη της ομάδας της Σητείας από την αρχή, ο Σκακιστικός πήρε την ανεκδιήγητη απόφαση να παίξει στον τελικό και να πάρει τελικώς την δεύτερη θέση με δυο ήττες.

Όπως όλοι καταλαβαίνουμε η στάση των διοργανωτών ήταν πέρα για πέρα προσβλητική και απαξιωτική. Σε καμία περίπτωση δεν αναγνωρίζουμε ως νικητή και φιναλίστ την ομάδα της Σητείας. Ευελπιστούμε να καταλάβουν τα λάθη τους και την ανάρμοστη συμπεριφορά τους ως οικοδεσπότες που ταλαιπώρησαν  ομάδες που παρά τα τόσα χιλιόμετρα και τον χρόνο που τελικά σπατάλησαν για να βρεθούν και να τιμήσουν την διοργάνωση και να παίξουν το άθλημα που με τόση τρέλα και αγάπη ακολουθούν,  δεν κατάφεραν να το πράξουν με αποκλειστική ευθύνη των οικοδεσποτών. 

Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΚΑΒΑΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΣΙΜΑΤΗ
 
 

Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2019

Φιάσκο το φάιναλ φορ Εργασιακού πρωταθλήματος Κρήτης | goodnet.gr

Ο ΤΡΟΠΑΙΟ ΣΤΗ ΣΗΤΕΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΝ ΗΤΤΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥ PHOTO ΕΚΦΡΑΣΗ – ΣΚ.Ο. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Στη Σητεία πήγε για 2η σερί χρονιά ο Παγκρήτιος τίτλος Εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ, με τη διοργάνωση να στέφεται… από απόλυτη αποτυχία, ενώ ημι…συμμετείχε ο πρωταθλητής Ρεθύμνου, Photo Έκφραση.

Σε φιάσκο κατέληξε η μπασκετική γιορτή του Εργασιακού φάιναλ φορ Κρήτης, η οποία διεξήχθη στη Σητεία, με το Photo Έκφραση να κερδίζει στα ημιτελικά την ομάδα του Ηρακλείου με 82-80, στη συνέχεια να αρνείται να συμμετάσχει στον τελικό και τελικά να διεξάγεται μεταξύ της ομάδας της Σητείας (Κρητικό Σπίτι) και του ηττημένου του ημιτελικού (ΣΚ.Ο.Η).

Όμως, ας τα πάρουμε από την αρχή, καθώς όλα ξεκίνησαν λίγες ημέρες πριν την εκκίνηση του φάιναλ φορ. Το Photo Έκφραση, λοιπόν, ενημέρωσε με επιστολή τους διοργανωτές πως δεν μπορεί να συμμετάσχει, μιας και δεν συμπλήρωνε τον υποχρεωτικό αριθμό παικτών. Εκείνοι από τη μεριά τους, αντιπρότειναν να ταξιδέψουν ως τη Σητεία, καθώς θα τους χορηγούσαν 3 παίκτες για να μπορέσει να αγωνιστεί. Έπειτα από αρκετές πιέσεις, εντέλει, αποδέχθηκε η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, συμμετέχοντας στον ημιτελικό, όπου επικράτησε του ΣΚ.Ο.Η με 82-80. Εν τω μεταξύ, οι Ρεθυμνιώτες διαπίστωσαν, όπως υποστήριξαν, πως το Κρητικό Σπίτι αγωνιζόταν με 2 εν ενεργεία καλαθοσφαιριστές, κάτι το οποίο δεν συμβάδιζε κυρίως με το πνεύμα του Εργασιακού αθλητισμού, αλλά και τους Ρεθυμνιώτικους κανονισμούς. Έτσι, λοιπόν, ενημέρωσαν εκ νέου πως δε θα λάβουν μέρος στον τελικό, με τη διοργάνωση να βρίσκεται στον… αέρα. Όμως, και πάλι οι διοργανωτές βρήκαν τη λύση. Πρόκριναν στον τελικό τον ηττημένο του ημιτελικού (ΣΚ.Ο.Η), με την ομάδα της Σητείας να σηκώνει για 2η συνεχόμενη σεζόν το τρόπαιο.

Συν τοις άλλοις, ο ηττημένος του ημιτελικού και… τελικά φιναλίστ, Σκακιστικός Όμιλος Ηρακλείου, συμμετείχε ως πρωταθλητής Ηρακλείου, ενώ το τρόπαιο την περσινή χρονιά κατέληξε στο Cosmos Sport.
Ν.Τ.
Πηγή : https://www.goodnet.gr/news-item/fiasko-to-fainal-for-ergasiakou-protathlimatos-kritis.html

Τρίτη, 12 Νοεμβρίου 2019

Φωτογραφίες ημιτελικού αγώνα Ηράκλειο (Σκακιστικός όμιλος) VS Ρέθυμνο (Photoekfrasi), το Σάββατο 9/11/2019 για την τελική φάση του Παγκρήτιου Εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ 2019 στην Σητεία.

 
 
 
  
Περισσότερες φωτογραφίες του Παγκρήτιου Εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ 2019 στην Σητεία: https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%93%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%84/1883626978418991

Πήρε το κύπελλο η Σητεία στο Εργασιακό Μπάσκετ | style100fm.gr


Για δεύτερη χρονιά, η ομάδα Εργασιακού Μπάσκετ Σητείας, κατάφερε να στεφθεί πρωταθλήτρια στους τελικούς που έγιναν στο κλειστό Γυμναστήριο.
Ικανοποιημένος από τη διοργάνωση, ο Πρόεδρος του Εργασιακού Μπάσκετ Σητειας Κ. Ζωγραφίνης , ευχαρίστησε την Περιφέρεια για τη στήριξη της που έδωσε ώθηση στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης, ενώ αναφέρθηκε και σε μερικά απρόοπτα (βίντεο).

Έτσι, λόγω κωλύματος της ομάδας του Ρεθύμνου, που θα αγωνιζόταν με τα Χανιά στον μικρό τελικό το Σάββατο, πραγματοποιήθηκε μόνο ο τελικός, σήμερα ανάμεσα στην ομάδα από το Κρητικό Σπίτι της Σητείας και της ομάδας του Σκακιστικού Ομίλου Ηρακλείου, με μετάθεση την ώρα διεξαγωγής λίγο νωρίτερα από την προγραμματισμένη.

Τέλος καλό, όλα καλά και το κύπελλο παραμένει εδώ.
ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
DSC08032

DSC08038
DSC08036

Φάιναλ φορ Εργασιακού Κρήτης… για κλάματα | Rethymno Sports

   Η μπασκετική γιορτή του Παγκρήτιου Εργασιακού πρωταθλήματος στη Σητεία αναμενόταν με μεγάλη προσμονή από τις συμμετέχουσες ομάδες και τους φίλους του εργασιακού αθλητισμού, αλλά μετατράπηκε σε… πανηγύρι.
    Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Η διοργάνωση διεξαγόταν για πρώτη φορά στη Σητεία, με την παρουσία των τεσσάρων πρωταθλητών των Νομών Κρήτης. Το Κρητικό Σπίτι (Σητεία – Λασίθι), το Photo Έκφραση (Ρέθυμνο), την Κάβα Κασιμάτη (Χανιά) και… τον Σκακιστικό Όμιλο Ηρακλείου. Πρώτο «φάουλ» μιας και πρωταθλητής στο Ηράκλειο ήταν το Cosmos Sport.  Επίσης, το Photo Έκφραση ενημέρωσε με επιστολή τους διοργανωτές από την Πέμπτη ότι δεν ήταν δυνατό να αγωνιστεί το Σαββατοκύριακο, αφού δεν συμπλήρωνε ούτε πεντάδα. Οι διοργανωτές, όμως, βρήκαν τη λύση. Τους πρότειναν να τους… χορηγήσουν με 3 παίκτες, για να καταφέρουν να δώσουν το «παρών». Τελικά, έπειτα από πιέσεις, αν και η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν αρχικά αρνητική, ενέδωσε και συμμετείχε κανονικά… με τους χορηγούμενους αθλητές.
     Στον ημιτελικό, μάλιστα, κατάφερε να κερδίσει την ομάδα του Ηρακλείου με 82-80, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετώπιζε το Κρητικό Σπίτι (Σητεία). Όμως, οι Ρεθυμνιώτες διαπίστωσαν πως η ομάδα του Ανατολικότερου Νομού της Κρήτης συμμετείχε με 3 εν ενεργεία καλαθοσφαιριστές, όπως υποστήριξαν, κάτι το οποίο δεν επιτρέπεται, τουλάχιστον στο Εργασιακό πρωτάθλημα Ρεθύμνου, με αποτέλεσμα να αρνηθεί να παίξει στον τελικό.
   Παρ’ όλα αυτά, όχι μόνο έγινε ο αγώνας για τη διεκδίκηση του Παγκρήτιου τίτλου, αλλά διεξήχθη με την ομάδα που ηττήθηκε στα ημιτελικά, δηλαδή τον Σκακιστικό Όμιλο Ηρακλείου, με το Κρητικό Σπίτι να αναδεικνύεται τελικά πρωταθλητής. Την 3η θέση πήρε η Κάβα Κασιμάτη και την 4η θέση το Photo Έκφραση. 

Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου 2019

Το Σαββατοκύριακο 9-10/11/2019 η τελική φάση του Παγκρήτιου Εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ 2019 στην Σητεία.

Η Επιτροπή εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ Σητείας ενημερώνει ότι το «φαιναλ 4» του εργασιακού πρωταθλήματος Κρήτης θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο της Σητείας το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 για την ανάδειξη του πρωταθλητή Κρήτης.
Το σημαντικό αυτό αθλητικό γεγονός θα γίνει σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Κρήτης, τον Δ.Ο. Κ.Α.Σ. και το Σύλλογο καταστημάτων εστίασης και ψυχαγωγίας Δήμου Σητείας.
Το πρόγραμμα τον αγώνων έχει ως εξής :
Το Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019 θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και συγκεκριμένα
στις 19:00  Ηράκλειο (Σκακιστικός όμιλος) VS Ρέθυμνο (Photoekfrasi)
στις 21:00  Σητεία (Κρητικό Σπίτι) VS Χανιά (κάβα Κασιμάτη).
Την Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 στις
18:30 θα διεξαχθεί ο μικρός τελικός και στις
20:30 ο μεγάλος τελικός.
Στις 22:00 θα γίνει η απονομή των κυπέλλων και μεταλλίων.

Σάββατο, 2 Νοεμβρίου 2019

Κλήρωση για το 25ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020

   Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση την Παρασκευή 1/11/2019, στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ρεθύμνου για το 25ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου 2019-2020, με την συμμετοχή των ομάδων. Παράλληλα ψηφίστηκε το νέο καταστατικό του Πρωταθλήματος για το 2019-2020 και ορίστηκαν οι διάφορες επιτροπές του. Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο 16 και 17 Νοεμβρίου 2019 με τις ομάδες από την Α1 και Α2 κατηγορίας και το επόμενο Σαββατοκύριακο 23-24/11/2019 θα ξεκινήσει και η Α3 μαζί με την Α1 κατηγορία.

Αναλυτικά οι ομάδες που συμμετέχουν για φέτος είναι με βάση την κλήρωση :

A1 κατηγορία
  1. HAAGEN DAZS BC
  2. PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ
  3. ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΡΕΘΎΜΝΟΥ
  4. KOUMOI BC MARMAL MAMALAKIS
  5. SAILING EXPERIENCE
  6. OCEAN BC - ΣΠΗΛΙ
  7. BILLIA'S (πρώην ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΟΛΙΟΥ)
  8. BEST CAR IKE (πρώην Project Plus ΙΚΕ)
  9. ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
  10. ΓΙΑΤΡΟΙ
  11. ΦΟΙΤΗΤΕΣ
  12. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
A2 κατηγορία
  1. MACRON STORE
  2. ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΝΟΜΟΥ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
  3. ΧΟΡΕΥΤΕΣ
  4. THINK VILLA
  5. ΡΑΚΟΔΙΚΕΙΟ
  6. ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ
  7. KLADOS TOURS
  8. NRG RETHYMNO BC
  9. ΑΦΟΙ ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗ BC
  10. ΝΕΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ
  11. PLATANOS TOURS
  12. ΟΙΩΝΟΣ-Κ.Α.Ρ.

Α3 κατηγορία
  1. OLYMPIC/BONOBO
  2. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ (νέα ομάδα)
  3. ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ
  4. ACE PARKING (πρώην WOW! PARKING)
  5. L'ETOILE DU SUD
  6. ΦΟΙΤΗΤΕΣ-ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ Α3
  7. BUENO HOTEL
  8. ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
  9. ΓΕΡΑΝΙ BC/JUPITER STORES (νέα ομάδα)
  10. ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ &  ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
  11. ΡΑΨΩΔΙΑ
  12. ΓΙΑΤΡΟΙ-Α3

Ενημέρωση και συνέχεια της δράσης "Βάλε Τρίποντο Ζωής" για την εγγραφή εθελοντών δοτών μυελού των οστών όλων των παιχτών του 25ου  Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης  Ρεθύμνου 2019-2020.

Δείτε τι ψηφίστηκε στο νέο καταστατικό του Πρωταθλήματος για το 2019-2020 :
  • Ο προγραμματισμός των αγωνιστικών έχει γίνει για όλες τις κατηγορίες σε όλες τις διαθέσιμες ώρες εκ περιτροπής με κλειδάριθμο ανάλογα την κατηγορία που συμμετέχουν. (δείτε τις σχετικές καρτέλες με κατηγορίες Α1-Α2-Α3)
  • Στις 3 πρώτες διαθέσιμες ώρες των σαββατοκύριακων παίζουν οι κατηγορίες Α3 ή Α2 (όταν υπάρχει αγωνιστική με Α1) και στις υπόλοιπες διαθέσιμες ώρες οι κατηγορίες Α1 ή Α2 (όταν υπάρχει αγωνιστική με Α3). Έχει γίνει προγραμματισμός για να μην υπάρχουν μεγάλα διαστήματα αγωνιστικών «κενών» για τις ομάδες σε όλες τις κατηγορίες ( Α2 μαζί με την Α1, Α3 μαζί με την Α1, Α3 μαζί με την Α2 κτλ ανάλογα τον προγραμματισμό και τις αργίες).
  • Απαγορεύεται η αναβολή αγώνων από τις ομάδες!!! Σε περίπτωση ακύρωσης κάποιου παιχνιδιού, λόγω εκτός προγραμματισμένου συμβάντος, οι ομάδες ειδοποιούνται όσο το δυνατόν νωρίτερα πριν την καθορισμένη ημερομηνία διεξαγωγής μετά από απόφαση της Οργανωτικής Επιτροπής Μπάσκετ. Αδυναμία προσέλευσης ομάδας σε αγώνα γίνεται δεκτή κατόπιν γραπτής αίτησης από τον υπεύθυνο της ομάδας προς την οργανωτική επιτροπή με ημερομηνία τουλάχιστον 15 μέρες πριν από τον προγραμματισμένο αγώνα. Ο αγώνα αυτός επικυρώνεται με 20-0 υπέρ της αντίπαλης ομάδας χωρίς οικονομικό κόστος. Σε περίπτωση μη έγκαιρης ενημέρωση η ομάδα εκτός του μηδενισμό του αγώνα θα καταβάλει και το αντίστοιχο συνολικό κόστος αγώνα όπως έχει ορίσει η Οργανωτικής Επιτροπής Μπάσκετ.
  • Όλες οι ομάδες θα πρέπει να είναι πλήρης στο γήπεδο 30 λεπτά πριν τον αγώνα τους κάνοντας ζέσταμα ώστε να ξεκινούν οι ώρες σωστά. 
  • Όλοι οι παίχτες θα πρέπει να έχουν βεβαίωση καρδιολόγου ότι μπορούν να αθληθούν (έχει ισχύ για ένα χρόνο), πριν από τον πρώτο τους αγώνα. Η βεβαίωση καρδιολόγου θα φυλάσσετε πίσω από το δελτίο του κάθε αθλητή και επίσης ο κάθε αρχηγός-εκπρόσωπος   της ομάδας θα έχει όλες τις βεβαιώσεις σε φωτοτυπία σε κάθε αγώνα σε φάκελο μαζί του.
  • Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι εργαζόμενοι, ημεδαποί και αλλοδαποί, που εργάζονται στο Νομό Ρεθύμνης με σύμβαση σε νόμιμα υφιστάμενους φορείς εφόσον η σύμβαση τους ισχύει κατά τον χρόνο διεξαγωγής του πρωταθλήματος ή ως εγγεγραμμένα μέλη σε συλλόγους ελευθέρων επαγγελματιών ή οργανωμένων επιχειρήσεων ή άνεργοι ή μόνιμοι κάτοικοι Νομού Ρεθύμνου. Έχουν δικαίωμα συμμετοχής το μέγιστο 2 παίχτες ανά ομάδα (συνολικά) εκτός του νομού Ρεθύμνου ή που συμμετέχουν σε άλλα εργασιακά πρωταθλήματα μπάσκετ (την τρέχουσα περίοδο).
  • PLAYOFF :  Στο τέλος του πρωταθλήματος κατηγορίας , για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας, οι οχτώ (8) πρώτες ομάδες στην τελική βαθμολογία αγωνίζονται σε αγώνες Play-Off. Στα ημιτελικά μόνο της Α1 κατηγορία (θέσεις 1-4) θα γίνουν αγώνες στις δύο νίκες πρόκρισης. 
  • Υποβιβασμός στην  κατηγορία (Α2 και Α3) : Στο επόμενο πρωτάθλημα στην χαμηλότερη κατηγορία θα υποβιβάζονται οι δύο (2) ομάδες που καταλαμβάνουν τις δύο (2) τελευταίες θέσεις στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου.
  • Περισσότερα μπορείτε να δείτε στη ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΥ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ  ΡΕΘΥΜΝΟΥ  2019-2020 (καταστατικό)